fbpx

Helsingin piiritoimisto

Yhteyspäällikkö
Valtuustoryhmän sihteeri

Anna Strömberg (virkavapaalla)

anna.stromberg@sfp.fi

Sijainen:

Anna Bergman

040 5015302
anna.bergman@sfp.fi

Svenska folkpartiet i Helsingfors r.f.
Simonkatu 8 A, PL 430
00100 Helsinki
Puh: 050-555 4607

Laskutusosoite:
Svenska folkpartiet i Helsingfors
PB 42325, 00021 Fakturering

Helsingin piirihallitus

Puheenjohtaja:
Cecilia Ehrnrooth
cecilia.ehrnrooth(at)gmail.com
050 3310244

Varapuheenjohtajat:
Ann-Louise Laaksonen
Paul Taimitarha

Jäsenet:
Niklas Rönnberg
Joakim Horsma
Karin Palmén
Karin Toyoda
Runa Ismark
Susanne Kollin
Päivikki Ahonen
Magnus Thorolf Nyström
Björn Fant
Björn Bonsdorff

Korvaajat:

Sebastian Weckman
Tove Ørsted
Jose Forslund
Lotta Keskinen
Peter Hackman
Ira Grandén

Yhteyspäällikkö Anna Strömberg toimii piirihallituksen sihteerinä.

Seuraavien instanssien jäsenillä on läsnäolo- ja lausunto-oikeus piirihallituksen kokouksissa: puoluevaltuusto, Svenska Kvinnoförbundet i Sörnäs, Svenska kvinnoförbundets Helsingforsavdelning, Svensk Ungdom i Helsingfors ja Svenska seniorer. Kokouksiin kutsutaan myös puolueen varapuheenjohtaja Silja Borgarsdóttir Sandelin sekä kansanedustaja Eva Biaudet.

RKP:n luottamushenkilöt Helsingissä 2013-2016:

Kaupunginhallitus:
Marcus Rantala (marcus.rantala(a)gmail.com), korvaaja: Björn Månsson (bjorn.mansson(a)sfp.fi).

Rantala on kaupunginvaltuuston edustaja Suomen Työväenopiston johtokunnassa ja Månsson opetuslautakunnan ruotsinkielisessä jaostossa.

Kaupunginhallituksen IT-osasto:
Kristina Juth (Kristina.Juth(a)fi.ey.com).

Kaupunginhallituksen johtamisen osasto:
korvaaja: Marcus Rantala

Kaksikielisyyskomitea:
Marcus Rantala (puheenjohtaja), korvaaja: Gunvor Brettschneider,
Gunborg Gayer (gumpagayer(a)gmail.com), korvaaja: Björn Månsson

Sosiaali- ja terveyslautakunta:
Gunvor Brettschneider (gunvor.brettschneider(a)sfp.fi), korvaaja: Mikael Sjövall (mikael(a)sjovall.fi)

Koulutuslautakunta:
Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com), korvaaja: Tove Ørsted (tove.orsted(a)gmail.com)

Kulttuuri- ja kirjastolautakunta:
Päivi Storgård (paivi.storgard(a)sfp.fi), korvaaja: Andreas af Enehielm (andreas.af.enehielm(a)gmail.com)

Nuorisolautakunta:
Benjamin Ellenberg (benjaminellenberg(a)gmail.com), korvaaja: Linnea Nieminen (ammi.nieminen(a)gmail.com)

Urheilulautakunta:
Silja Borgarsdóttir Sandelin (silja(a)sfp.fi) ersättare: Sebastian Weckman (sebastian.weckman(a)gmail.com)

Rakennuslautakunta:
Laura Finne-Elonen (laura.finne(a)fimnet.fi), korvaaja: Dan Vainio (dan.vainio(a)prakticum.fi)

Tarkastuslautakunta:
Patrik Gayer (patrik.gayer(a)gmail.com), korvaaja: Karin Palmén (karin.hautamaki(a)gmail.com)

Asuntoasioiden lautakunta:
Tom Biaudet (tom.biaudet(a)sfp.fi), korvaaja: Ann-Mari ”Ami” Bergström (amibergstrom(a)yahoo.com)

Keskusvaalilautakunta:
korvaaja: Klas Weckman (klas.weckman(a)helsinki.fi)

Koulutuslautakunnan ruotsinkielinen jaosto:
Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com) (puheenjohtaja), korvaaja: Tove Ørsted och Thomas Holmén (toma(a)chili.inet.fi), korvaaja: Runa Ismark (runa.ismark(a)gmail.com)

Sosiaali- ja terveyslautakunnan 3. jaosto:
Gunvor Brettschneider (puheenjohtaja), korvaaja: Mikael Sjövall (mikael.sjovall(a)sfp.fi) Oscar Ohlis (oscar.ohlis(a)gmail.com), korvaaja: Elin Andersson (elin.andersson(a)helsinki.fi)

Arbis-johtoryhmä:
Marcus Rantala (puheenjohtaja), korvaaja: Johanna Stenman (johanna.stenman(a)sfp.fi)

Kaupunginorkesterin johtoryhmä:
Johanna Sandberg (sandjohanna(a)gmail.com), korvaaja: Martin Renlund (martin.renlund(a)kolumbus.fi)

Palmian johtoryhmä:
Cecilia Ehrnrooth (cecilia.ehrnrooth(a)folkhalsan.fi), korvaaja: Christer Antell (christer.antell(a)cegea.inet.fi)

Poliisin neuvottelukunta:
Johanna Karvonen (johanna.karvonen(a)hanken.fi), korvaaja: Joakim Ignatius (joakim.ignatius(a)bpf-finland.fi)

Maahanmuutto- ja integraationeuvosto:
Ahmed Hassan (ahmed.hassan27(a)hotmail.com), korvaaja: Ami Bergström

Sataman hallitus:
Jan D. Oker-Blom (d(a)oker-blom.com)

Yhdenvertaisuuskomitea:
Lotte Granberg-Haakana (lotte.granberg(a)gmail.com), korvaaja: Henrik Litonius (henrik.litonius(a)gmail.com)

Teatterisäätiön valtuuskunta:
Susanne Kollin (susanne_kollin(a)yahoo.se), korvaaja: Tino Singh (tino(a)tinosingh.net)

Starta eget i Helsingfors -yhdistyksen hallitus:
Armi Murto (armi.murto(a)sfp.fi)

Gardenian hallitus:
Runa Ismark (puheenjohtaja)

Työmaahuolto Oy Ab:n hallitus:
Ann-Louise Laaksonen (varapuheenjohtaja) (annlouiselaaksonen(a)gmail.com)

Stadionsäätiön valtuuskunta:
Anna Jungner-Nordgren (anna.jungner(a)folktinget.fi)

Helsinki-viikon säätiön hallitus:
Lasse Liemola (lasse.liemola(a)liemola.com)

Seurasaarisäätiön hallitus:
Peter Hackman (peter.hackman(a)helsinki.fi)

Fastighets Oy Ab Pakkalavägen 30:
Ann-Louise Laaksonen

Fastighets Oy Ab Paciusgatan 4 (työsuhdeasunto-osakeyhtiö):
Christel Björkman (christel.bjorkman(a)aktia.fi)

Vaalien valmistelukomitea:
Johanna Sandberg, korvaaja: Klas Weckman

HUSin hallitus:
korvaaja: Birgitta Dahlberg (gittadahlberg(a)welho.com)

HSL:n hallitus:
Björn Månsson

HSY:n hallitus:
korvaaja: Mikael Sjövall

Kårkullan kuntayhtymä:
hallituksen puheenjohtaja: Veronica Hertzberg. Valtuutetut: Anhild Träskman (anhild.traskman(a)kolumbus.fi) korvaaja: Heidi Wallius-Virkkula (heidi.wallius-virkkula(a)helsinki.fi)

Uudenmaan liiton valtuusto:
Björn Månsson, korvaaja: Päivi Storgård

Kuntaliiton valtuusto:
Lotte Granberg-Haakana, korvaaja: Marcus Rantala

Svenska Framtidsskolan i Helsingforsregionen -yhdistyksen hallitus:
Tove Ørsted

RKP:n Helsingin valtuusto 2013-2016:

Björn Månsson (puheenjohtaja)
bjorn.mansson(a)sfp.fi

Gunvor Brettschneider (varapuheenjohtaja)
gunvor.brettschneider(a)sfp.fi

Marcus Rantala
marcus.rantala(a)gmail.com

Jan D. Oker-Blom
d(a)oker-blom.com

Laura Finne-Elonen
laura.finne(a)fimnet.fi

Korvaajat:

Patrik Gayer
patrik.gayer(a)gmail.com

Veronica Hertzberg
veronica.hertzberg(a)gmail.com

Lotte Granberg-Haakana
lotte.granberghaakana(a)gmail.com

Lasse Liemola
lasse.liemola(a)liemola.com

Silja Borgarsdóttir-Sandelin
silja(a)sfp.fi