Ellen Bos on kansanedustaja Christoffer Ingon uusi avustaja

Ellen Bos on kansanedustaja Christoffer Ingon (RKP) uusi avustaja. Bos on valtiotieteiden kandidaatti ja viimeistelee parhaillaan kansainvälisen oikeuden maisteriopintojaan Åbo Akademissa. Hän on kotoisin Vaasasta ja on aiemmin työskennellyt Svenska Yle:n uutistoimittajana Pohjanmaalla ja Varsinais-Suomessa.

– On ilo päästä aloittamaan työni Ingon avustajana. Työssäni saan syvällisen näkymän poliittiseen päätöksentekoon, ja odotan innolla mahdollisuutta työskennellä monipuolisten aiheiden parissa sekä tukea Ingoa hänen tehtävissään. Uskon, että kokemukseni toimittajana Pohjanmaalla antaa minulle hyvän käsityksen niistä kysymyksistä, jotka koskettavat Vaasan vaalipiirin asukkaita. Olen varma, että yhteistyömme tulee toimimaan erittäin hyvin, Bos sanoo.

Bos aloitti työnsä eduskunnassa 2.3. ja hänen tehtäviinsä kuuluvat muun muassa viestintä, poliittinen valmistelu sekä valiokunta- ja työryhmätyöskentelyn seuranta.

– Ellen tuo laajan näkemyksen Vaasan vaalipiirin arjen kysymyksistä. Hänen kokemuksensa journalismista ja viestinnästä sopivat erinomaisesti eduskuntatyön tueksi, Ingo toteaa.

Koulu on tärkein tulevaisuusinstituutiomme

Koulu, joka keskittyy perusvalmiuksiin. Koulu, joka luo toivoa. Koulu, jossa hyvinvointi yhdistyy vahvasti oppimiseen. Koulu, jossa sivistys on keskiössä. Koulu, jossa oppilaalle annetaan työkaluja omanlaisensa tulevaisuuden luomista varten.

Lue edellinen artikkeli

Adlercreutz: Työ toimivan hoivan ja terveydenhuollon puolesta jatkuu

Työ terveydenhuollon vahvistamiseksi on käynnissä koko Suomessa. Vaikka terveydenhuollossa on paljon kehitettävää ja haasteita, joilta emme voi ummistaa silmiämme, nähtävissä on myös useita valonpilkahduksia, toteaa RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz.

Lue seuraava artikkeli