Adlercreutz: Aika keskustella Palestiinan tunnustamisesta

Suomen linja on edistää kahden valtion ratkaisua Israelin ja Palestiinan välille. RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz korostaa, että kestävä rauha voi rakentua vain ratkaisuun, jossa molemmat valtiot kunnioittavat kansainvälistä oikeutta ja toistensa oikeutta olemassaoloon.

Nykyiset toimet eivät ole tuottaneet tulosta. Humanitaarinen apu on saatava Gazaan, ja siviilien kärsimyksen on loputtava. Gazan väestön pakkosiirrot ovat sotarikos. Meidän on lisättävä painetta tulitauon saavuttamiseksi ja päästävä todellisiin neuvotteluihin kahden valtion mallista. Siksi myös Palestiinan tunnustaminen on tärkeä – ja välttämätön – osa neuvotteluja, jos kahden valtion ratkaisu aiotaan toteuttaa, Adlercreutz sanoo.

Kaksi itsenäistä valtiota on ainoa kestävä tie kohti tilannetta, jossa palestiinalaiset voivat elää vapaasti omassa maassaan.

Koska Suomen linja on selvä, että tavoitteemme on Israelin ja Palestiinan kahden valtion ratkaisu, ei olisi dramaattista tunnustaa näiden kahden valtioiden olemassaolo. Huomio kohdistuu nyt Gazaan, jota johtaa EU:n ja YK:n terroristijärjestöksi luokittelema Hamas ja joka ei ole legitiimi neuvotteluosapuoli, mutta Länsirannalla toimii palestiinalaishallinto Fatah, Adlercreutz sanoo.

Tosiasia on, ettei Palestiinasta tule vielä pitkään aikaan täysin toimivaa valtiota. Adlercreutzin mukaan Suomen Palestiinan tunnustaminen koskisi epätäydellistä valtiota. Se on väistämätöntä, ja se meidän on hyväksyttävä.

– Olen tietoinen siitä, että hallituksessa on erilaisia näkemyksiä tästä kokonaisuudesta. Tämä keskustelu on kuitenkin käytävä, Adlercreutz sanoo.

RKP:n paikkajako Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella on valmis

RKP:n valtuustoryhmä Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella on hyväksynyt ryhmän paikkajaon. Jaossa on otettu huomioon sukupuolten välinen tasapaino, henkilö-äänet ja alueellinen edustus. Lisäksi ryhmä on valinnut ryhmän puheenjohtajaksi Otto Andersson (Loviisa), ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Elin Blomqvist-Valtonen (Porvoo) ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Christoffer Hällfors (Sipoo).

Lue edellinen artikkeli

Biaudet: Aika lisätä kansainvälistä painetta Israelia kohtaan

Kansanedustaja Eva Biaudet korostaa eduskunnan ajankohtaiskeskustelussa Gazan tilanteesta, että nyt on aika lisätä kansainvälistä painetta Israelia kohtaan. Hänen mukaansa vahvin signaali olisi Palestiinan valtion tunnustaminen.

Lue seuraava artikkeli