Adlercreutz: Infrapanostuksia Uudellamaalla ja Pohjanmaalla

Hallituksen lisätalousarvioehdotukseen sisältyy liikennehankkeita sekä Uudellamaalla että Pohjanmaalla.

Valtatie 25 Meltola-Mustio – osuudelle myönnetään 17 miljoonan euron valtuus ja 0,5 miljoonan euron lisämääräraha. Tieosuuden turvallisuus on ollut pitkään huolenaihe ja nyt sitä parannetaan keskikaiteella.

Osana Länsirannikon kilpailukykyä edistävää pakettia Edsevö-Pietarsaari-osuudella parannetaan myös kantatietä 68. Valtuutta ehdotetaan korotettavaksi 2 miljoonalla eurolla 9,5 miljoonaan euroon jotta vaihe 3- hanke saadaan saatettua loppuun.

– Infrapanostukset ovat tärkeitä paitsi tieosuuksien turvallisuuden ja sujuvuuden lisäämiseksi, myös sen varmistamiseksi, että voimme turvata elinkeinoelämän ja yrittäjyyden edellytykset eri puolilla maata, sanoo RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz.

 

Adlercreutz: Tärkeitä koulutuspanostuksia hallituksen lisätalousarviossa

Hallitus on tänään 28. toukokuuta antanut eduskunnalle toisen lisätalousarvionsa vuodelle 2025. Kevään puoliväliriihessä päätettiin useista merkittävistä panostuksista, jotka nyt saavat rahoitusta tämän vuoden toisesta lisätalousarviosta.

Lue edellinen artikkeli

Hallitus panostaa lasten ja nuorten harrastuksiin – 5 miljoonaa euroa lisää!

Tänään hallitus on antanut eduskunnalle vuoden 2025 toisen lisätalousarvion. Liikunta-, urheilu ja nuorisoministeri, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist on erittäin iloinen panostuksesta, joka voidaan nähdä merkittävänä satsauksena lapsiin ja nuoriin.

Lue seuraava artikkeli