Ingo ja Strand: Vihreän siirtymän verohyvitys tuo Suomeen uusia työpaikkoja

Kansanedustaja Christoffer Ingo ja Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand ovat tyytyväisiä siihen, että uusi verohyvitys vihreään siirtymään liittyville investoinneille on vihdoin päässyt hakuvaiheeseen. Verohyvitys on tarkoitettu yli 50 miljoonan euron uusille investoinneille, jotka edistävät merkittävästi vihreää siirtymää ja ilmastoneutraalia Suomea.

– Verohyvityksen odotetaan tuovan Pohjanmaalle todellista lisäpotkua uusien työpaikkojen muodossa. Tukikelpoiset hankkeet GigaVaasan alueella ovat odottaneet pitkään hakemuksen avautumista, ja nyt voimme odottaa useiden yritysten siirtyvän seuraavaan vaiheeseen investoinneissaan, sanoo Ingo.

Verohyvityksen tavoitteena on nopeuttaa energiantuotantoa, energian varastointia sekä teollisuuden päästöjen vähentämistä ja energiatehokkuutta koskevia investointipäätöksiä. Kun tuki kohdistuu suuriin investointeihin, se luo myös paljon uusia työpaikkoja sekä rakennus- että tuotantovaiheessa ja hyvinvointia paikkakunnille ympäri Suomea.

– Suomen houkuttelevuus suurten kansainvälisten teollisuusinvestointien kannalta on jo nyt korkealla tasolla, mutta meidän on aktiivisesti löydettävä uusia toimijoita, jotka edistävät uusien työpaikkojen syntymistä. Suuret investoinnit ovat hyväksi myös kotimaisille alihankkijoille, ja näin varmistamme, että koko Suomi hyötyy hyvitysjärjestelmästä, Strand sanoo.

Adlercreutz osallistui Ukrainan presidentin puoliso Olena Zelenskan kouluvierailuun Kirkkonummella

Ukrainan presidenttipari Volodymyr Zelenskyi ja Olena Zelenska vierailivat Suomessa keskiviikkona 19. maaliskuuta 2025. RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz osallistui rouva Olena Zelenskan ja rouva Suzanne Innes-Stubbin vierailuun Jokirinteen koulussa Kirkkonummella.

Lue edellinen artikkeli

Henriksson huippukokoukseen Pariisiin

Euroopan keskusta-liberaalit johtajat tapaavat keskustellakseen turvallisuudesta ja Ukrainasta. Euroopan parlamentin jäsen, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP) osallistuu maanantaina 24. maaliskuuta Pariisissa järjestettävään huippukokoukseen, jossa kokoontuvat Euroopan keskusta-liberaalien parlamenttiryhmien johtajat. Ranskan entinen pääministeri Gabriel Attal toimii isäntänä. Kokouksen keskiössä ovat Ukrainan tukeminen sekä Euroopan puolustus-, talous- ja kauppapolitiikka – aiheita, jotka ovat ratkaisevia Euroopan tulevaisuuden kannalta.

Lue seuraava artikkeli