Koko yhteiskunnalla on vastuu lasten ja nuorten hyvinvoinnin parantamisesta.

Tänään opetusministeri Anders Adlercreutz ja nuorisoministeri Sandra Bergqvist järjestivät yhdessä sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen kanssa pyöreän pöydän keskustelun kouluväkivallan ennaltaehkäisystä ja lasten ja nuorten hyvinvoinnin parantamisesta. Pyöreän pöydän keskusteluun osallistui noin kaksikymmentä asiantuntijaa.

– On huolestuttava, että väkivalta ja erityisen haastavasti käyttäytyvät oppilaat ovat lisääntyneet kouluissamme ja oppilaitoksissamme. Tämä on asia, johon meidän on suhtauduttava erittäin vakavasti, ja siksi halusimme kutsua koolle pyöreän pöydän keskustelun, jossa oli mukana paitsi koulumaailman asiantuntijoita myös laajasti yhteiskunnan asiantuntijoita. Tämä ei ole kysymys, jonka koulu yksin voi ratkaista, vaan asia, johon koko yhteiskunnan on tartuttava, sanoo opetusministeri, RKP:n puolueen puheenjohtaja Anders Adlercreutz.

– Sosiaalisen median lisääntyvä käyttö lasten ja nuorten keskuudessa ja siellä usein kiertävät väkivaltaiset videot nousivat esiin keskustelun aikana. Eduskunnalle lähettämäni lakimuutos puhelimien kieltämisestä oppitunneilla ja laitteiden rajoittamisesta välitunneilla on aivan välttämätön. Mutta tässä on selvää, että koulu voi tehdä vain oman osansa. Vanhempina meidän täytyy olla tietoisia siitä, mitä lapsemme ja nuoremme tekevät sosiaalisessa mediassa ja myös muuten elämässä. Meidän jokaisen on kannettava vastuumme, Adlercreutz sanoo.

Bergqvist korostaa, että mikään hallinnonala ei yksin pysty ratkaisemaan nuorten hyvinvoinnin haasteita, vaan hyvien tulosten saavuttamiseksi tarvitaan poikkihallinnollista yhteistyötä.

– Lapset ja nuoret tarvitsevat lisää turvallisia aikuisia arjessa riippumatta siitä, ovatko he vanhempia, sukulaisia, opettajia, nuorisotyöntekijöitä vai harrastustoiminnan ohjaajia, Bergqvist sanoo.

– Emme saa myöskään unohtaa perusasioita, kuten tarpeeksi unta ja liikuntaa, ja hyvien ystävien seuraa. Tutkimuksen mukaan koulu- ja oppilaitosnuorisotyötä toteuttaneissa kouluissa esiintyi selvästi vähemmän kiusaamista kuin kouluissa, joissa nuorisotyötä ei tehty lainkaan. Tällaiset panostukset ennaltaehkäisyyn on asetettava etusijalle, Bergqvist jatkaa.

Länsi-Uudenmaan tulisi tavoitella kansallista teollisuuspuistoa

Tänään Risto Murto esitteli valtioneuvostolle raportin, joka sisältää toimenpiteitä Suomen talouskasvun edistämiseksi. Raportissa nostetaan esiin useita aloitteita, joista yksi on teollisuuspuistojen perustaminen eri puolille maata. Kansanedustaja Henrik Wickström (RKP) näkee tämän suurena mahdollisuutena Länsi-Uudellemaalle. Wickströmin mukaan alueen kuntien tulisi nyt olla aktiivisia, ottaa yhteyttä valtioon ja osoittaa selkeästi kiinnostuksensa teollisuuspuiston saamiseksi alueelle. Tällainen hanke voisi muodostaa yrityskeskittymän, joka keskittyisi vihreään siirtymään ja uuteen teknologiaan. Tämä vahvistaisi alueen elinkeinoelämää ja sen tulevaisuuden näkymiä.

Lue edellinen artikkeli