RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz vieraili viikonloppuna Educa-messuilla Helsingin Messukeskuksessa. Educa-messut on Pohjoismaiden suurin koulutustapahtuma, joka houkuttelee vuosittain yli 15 000 kävijää. Adlercreutz näkee suurta etua tämänkaltaisten tapahtumien järjestämisessä, joissa koulutus nostetaan esiin ja alan toimijat kohtaavat.
– Educa-messut on ainutlaatuinen tilaisuus tavata opettajia ja koulutusalan toimijoita. Opetusministerinä haluan käydä aktiivista vuoropuhelua koulutusmaailman kanssa. Oli myös hienoa nähdä kansainvälisten vieraiden suuri määrä – Suomella on kaikki mahdollisuudet vahvistaa rooliaan koulutuksen suurvaltana, Adlercreutz sanoo.
Opettajien liitto OAJ järjesti messujen aikana myös puoluejohtajapaneelin. Koulutuksen merkityksestä vallitsee laaja poliittinen yksimielisyys.
– Leikkaustarpeista huolimatta olemme onnistuneet säilyttämään ja lisäämään koulutusrahoitusta. Tämä on tietoinen priorisointi – laadukas koulutus on ehdottoman tärkeää tässä informaatiotulvan ajassa, Adlercreutz sanoo.
– Panostuksemme esimerkiksi perustaitoihin, yksilöllisen tuen lisäämiseen ja koulutuksen tasa-arvon parantamiseen on ainutlaatuinen. Tämä hallitus investoi 200 miljoonaa euroa lisää, ja se näkyy, sanoo opetusministeri Anders Adlercreutz.