RKP:n Andersson haluaa ottaa käyttöön Tanskan mallin: Sekä perheet että yritykset ansaitsevat tasapuolisemman jaon vanhemmuuden kustannuksista

Yksi tärkeä osa hyvää työelämää on mahdollisuus yhdistää joustavasti perhe ja työ. RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Otto Andersson ehdottaa siksi, että Suomen tulisi siirtyä Tanskan mallin mukaiseen vanhempainrahan rahoitukseen. Tanskassa suurin osa vanhempainrahasta rahoitetaan verovaroilla, ja osa rahoitetaan erillisen työnantajien vanhempainvapaarahaston kautta.

– Vanhempainvapaiden kustannusvastuuta on jaettava tasapuolisemmin työnantajien kesken ja samalla vahvistettava tasa-arvoa työmarkkinoilla. Tätä kysymystä on käsitelty vuosikymmenten ajan ja selvitetty lukemattomia kertoja. Nyt on aika siirtyä sanoista tekoihin ja ottaa käyttöön Tanskan malli myös Suomessa, sanoo kansanedustaja ja RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Otto Andersson.

Ratkaisemalla vanhempainvapaiden kustannuskysymys vahvistetaan äitien asemaa työmarkkinoilla ja luodaan edellytyksiä sille, että isät voivat käyttää suuremman osan vapaista. Malli parantaa myös yritysten kilpailukykyä, erityisesti naisvaltaisilla aloilla, jotka kantavat tällä hetkellä suhteettoman suuren osan kustannuksista.

– Kun kustannukset jaetaan oikeudenmukaisesti, kynnys palkata, kasvaa ja kehittyä yritysmuodosta riippumatta alenee. Tanskan malli on toimiva ratkaisu, joka sekä vahvistaa elinkeinoelämää että tekee työelämästä perhe- ja lapsiystävällisempää, Andersson sanoo.

Susikannan hallinta uudistuu – metsästys sallitaan jatkossa säädellysti

Valtioneuvosto on tänään antanut eduskunnalle esityksen metsästyslain muuttamisesta. Kansanedustajat Mikko Ollikainen, Christoffer Ingo ja Anders Norrback (RKP) pitävät esitystä tärkeänä askeleena eteenpäin. Tavoitteena on mahdollistaa hallittu ja valvottu suden metsästys, ja edustajat toivovat hyvää yhteistyötä eduskunnassa, jotta laki voisi astua voimaan 1.1.2026 mennessä.

Lue edellinen artikkeli