Aloite 5 – EU-lipun liputus

Puoluekokouksen päätös

Aloite ei anna aihetta toimenpiteisiin.

Aloitteen käsittely

Puoluevaltuuston vastaus

Aloitteen tekijät nostavat esiin symbolisesti tärkeän kysymyksen. Liputus EU-lipulla on tapa korostaa Suomen jäsenyyttä ja sitoutumista Euroopan unioniin – erityisesti aikana, jolloin kansainvälinen yhteistyö on tärkeämpää kuin koskaan. Puoluekokous käsitteli asiaa jo vuonna 2019 (’Motion 22 – Synliggör Europeiska unionen!’ ) ja päätti seuraavaa:

RKP työskentelee sen puolesta,

  • että julkiset rakennukset, joissa liputetaan Suomen lipulla, liputtavat myös Euroopan unionin lipulla aina kun se on mahdollista
  • että RKP Suomen EU-myönteisimpänä puolueena käyttää EU-lippua rinnakkain Suomen lipun kanssa aina kun se on mahdollista

RKP suhtautuu myönteisesti siihen, että EU-liputusta tapahtuu yhä useammin – erityisesti valtion ja kuntien rakennuksilla valtiovierailujen yhteydessä, rajanylityspaikoilla ja muulloin, kun se on käytännössä mahdollista. Eurooppa-päivä on erityisesti päivä, jolloin EU-lipun tulisi näkyä katukuvassa. Tällöin on tärkeää, että liputus tapahtuu rinnakkain Suomen lipun kanssa hyvän liputustavan mukaisesti.

EU-lipun käytön normalisoimiseksi tulee kansallisesti selkeyttää käytäntöjä ja kannustaa liputukseen laajemmin – sisäministeriön antamien suositusten mukaisesti valtion virastoille ja laitoksille.

Päätösehdotus

Aloite ei anna aihetta toimenpiteisiin.

Aloite 5 – EU-lipun liputus

Suomessa ei ole olemassa kansallisia säädöksiä tai asetuksia, jotka määrittelisivät EU-lipun käyttöä. Sisäministeriö on suositellut, että EU-lippua liputetaan kansallisen lipun rinnalla aina kun se on mahdollista. Esimerkiksi Eurooppa-päivän juhlistamisen yhteydessä 9. toukokuuta ministeriö suosittelee myös EU-liputusta. EU-lipun käyttöä pidetään perusteltuna erityisesti silloin, kun liputuksen syy liittyy EU:n toimintaan tai jos EU:n sisällä annetaan yleinen suositus liputuksesta. Muina aikoina EU-lippua käytetään yleensä silloin, kun kyseessä on vierailu tai kokous, johon osallistuu edustajia EU:n toimielimistä tai jäsenvaltioista.

Monissa maissa EU-lippu liehuu kansallisen lipun rinnalla valtion ja kuntien rakennusten sekä laitosten edessä.

EU on aina ollut Suomelle monin tavoin erityisen tärkeä. Tästä läheisestä suhteesta huolimatta emme ole katsoneet tarpeelliseksi tai edes toivottavaksi liputtaa EU-lipulla. Nykytilanteessa, jossa EU on meille yhä tärkeämpi kumppani ja sen merkitys kasvaa jatkuvasti, on paikallaan osoittaa kantaamme liputtamalla aktiivisesti EU-lipulla.


Päätösehdotus

ETTÄ puolue toimii aktiivisesti sen puolesta, että EU-liputtamisesta tulee normaali käytäntö Suomessa

ETTÄ Suomessa liputetaan EU-lipulla valtion rakennusten ja laitosten edustalla Suomen lipun rinnalla


Aloitteen tekijä/tekijät

Lokalavdelningen SFP i Esboviken

Anne Ahlefelt, ordförande Martin Heinrichs, vice ordförande