Puoluekokouksen päätös
RKP toimii sen puolesta
- että ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa sekä Eurooppa-politiikkaa koskevia temaattisia asiakirjoja laaditaan ja että niitä pidetään jatkuvasti ajan tasalla.
Aloitteen käsittely
Puoluevaltuuston vastaus
Aloitteen tekijät nostavat esiin erittäin ajankohtaisen ja keskeisen teeman, jota on käsiteltävä laajasti ja monipuolisesti. Aikana, jota leimaavat nopeat muutokset maailmanpolitiikassa, Pohjoismaiden kasvava rooli sekä Euroopan ja EU:n lisääntynyt merkitys niin kansallisesti kuin kansainvälisesti, on ratkaisevan tärkeää, että RKP on aktiivinen ja sitoutunut toimija kansainvälisellä areenalla.
Korostamme selkeiden poliittisten ohjelmien merkitystä työn ohjaamisessa. Samalla näemme, että nykyinen ulkopoliittinen epävarmuus edellyttää joustavampia ja elävämpiä ohjausasiakirjoja, kuten temaattisia ajankohtaisasiakirjoja, joita voidaan päivittää toimintaympäristön kehittyessä. Näiden asiakirjojen kautta voidaan myös kehittää visiotamme Suomen Eurooppa-politiikasta sekä ulko- ja turvallisuuspolitiikasta.
RKP:n politiikka perustuu yhteistyöhön, kestäviin ratkaisuihin ja vahvaan uskoon tulevaisuuteen. Suomen kannalta tämä tarkoittaa uskottavaa kansallista puolustusta yhdessä Nato-jäsenyyden kanssa sekä tiivistä pohjoismaista yhteistyötä. Kansainvälisellä areenalla painopisteen tulee olla aktiivisessa ja rakentavassa sitoutumisessa sekä transatlanttisesti että EU:n puitteissa avoimen, demokraattisen ja kansainvälisesti ankkuroituneen maailman edistämiseksi
Päätösehdotus
RKP toimii sen puolesta
- että ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa sekä Eurooppa-politiikkaa koskevia temaattisia asiakirjoja laaditaan ja että niitä pidetään jatkuvasti ajan tasalla.
Aloite 20 – On aika määritellä RKP:n visio Suomen ulko- ja Eurooppa-politiikalle
Elämme nopeiden muutosten aikaa, jossa monenvälinen yhteistyö heikkenee, maailmanlaajuinen demokratian tila huononee ja valtapoliittiset voimanmittelöt ovat yleistyneet. Samalla Suomen asema on muuttunut merkittävästi viime vuosina. Olemme kokeneet globaalin pandemian, nähneet tekoälyn vakiintuvan luonnolliseksi osaksi työelämää ja elämme digitaalisessa maailmassa, jossa vihapuhe ja haavoittuvuus lisääntyvät. Ilmasto muuttuu yhä arvaamattomammaksi ja luonnon monimuotoisuus vähenee tasaisesti. Donald Trumpin toinen kausi Yhdysvaltain presidenttinä ja Venäjän sota Ukrainassa ovat horjuttaneet kansainvälisiä pelisääntöjä ja vaikuttaneet siihen, miten me suomalaisina ja eurooppalaisina suuntaudumme entistä epävarmempaan maailmaan ja tunnistamme haavoittuvuuksiamme.
Suomi on nykyään Naton jäsen, mikä tekee selväksi sekä naapureillemme että liittolaisillemme, että alueemme on osa heidän etulinjan puolustustaan – erityisesti, koska meillä on koko puolustusliiton pisin maaraja Venäjän kanssa. Maantieteellinen sijaintimme ja historiallinen kokemuksemme ovat lisäksi tuoneet meidät lähemmäs maailmanpolitiikan ydintä. EU:n jäsenenä kohtaamme tehtävän vahvistaa unionin globaalia roolia vahvan sisämarkkinan, yhtenäisen kauppapolitiikan, johdonmukaisen ihmisoikeuksien puolustamisen sekä kokonaispuolustuksen ja turvallisuuspolitiikan vahvistamisen kautta.
RKP:lta puuttuu tällä hetkellä päivitetty poliittinen ohjelma kansainvälisestä ja eurooppalaisesta politiikasta. Nykyisen maailmanpoliittisen murroksen ja tulevien eduskuntavaalien valossa meidän on muotoiltava yhteinen visio siitä, millaista kansainvälistä järjestystä puolueemme haluaa edistää, sekä selkeät suuntaviivat sille, miten toimimme tässä uudessa todellisuudessa.
Päätösehdotus
Siksi esitämme, että RKP käynnistää sisäisen prosessin ja
- määritellään ja hyväksytään uusi poliittinen ohjelma kansainvälisestä ja eurooppalaisesta politiikasta
Aloitteen tekijä/tekijät
Astrid Thors, medlem i Sfp i Hoplaxnejden
Danica Vihinen, ordförande för Sfp i Bryssel
Elli Juth, medlem i Sfp Norr om långa bron
Lena Höglund, medlem i Kvinnoförbundet i Sörnäs