Borgarsdóttir Sandelin: Utveckla Östersundom!
Orsaken till att Helsingfors tvångsannekterade delar av Sibbo var behovet av byggnadsmark. Tio år senare har inget hänt.
Orsaken till att Helsingfors tvångsannekterade delar av Sibbo var behovet av byggnadsmark. Tio år senare har inget hänt.
Metsän etunoja -palkinto myönnettiin Torvaldsille hänen työstään Suomen metsien, metsäosaamisen ja metsien käytön puolesta.
Hallituksen käräjäoikeusuudistuksella voi olla vakavia seurauksia Suomen ruotsinkielisille alueille. Hallituksen puolelta puuttuu ymmärrys, kun toimivia käräjäoikeuksia ajetaan alas.
A statement from Stefan Wallin, Mats Löfström, Eva Biaudet and Anders Adlercreutz, Members of the Finnish parliament.
Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtaja Anna-Maja Henrikssonin mielestä on valitettavaa, että maan kaksikielisyys joutuu kärsimään Sinisen tulevaisuuden huonoista kannatusluvuista.
Svenska folkpartiets vice ordförande Sandra Bergqvist oroas av beskedet att man har inlett samarbetsförhandlingar vid Björkboda lås.
Pohjoismainen neuvosto haluaa pohjoismaiden hallitusten edistävän yhteistä henkilövarmennetta tai sähköistä henkilöllisyyttä.
Rokotevastaisuuden lisääntyminen ja rokotteisiin liittyvä väärä tieto on huolestuttavaa ja uhkaa vesittää sen hyvän työn, joka rokotuksilla on Suomessa saavutettu.
RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson kehottaa valtioneuvoston kansliaa, ja viime kädessä pääministeri Juha Sipilää ottamaan kokonaisvastuun maamme kaksikielisyyden edistämisestä.
Palkansaajalle on jäätävä enemmän käteen, mielenterveystyöhön on panostettava ja poistetaan perintö- ja lahjavero yritysten sukupolvenvaihdoksissa