Adlercreutz och Wickström: Mer arbete krävs för att bekämpa psykisk ohälsa

Idag den 10 oktober firas Världsdagen för psykisk hälsa. Dagen firas för att öka medvetenheten om frågor kopplade till psykisk hälsa, och sporra till åtgärder för att bekämpa den psykiska ohälsan i samhället. Årets tema är “Tillgång till vård – psykisk hälsa i katastrofer och nödsituationer.”, alltså vikten av att psykisk hälsa prioriteras och stödet finns tillgängligt även i krissituationer.

Undervisningsminister och SFP:s ordförande Anders Adlercreutz och riksdagsledamot Henrik Wickström ser båda att dagen är viktig, eftersom den uppmärksammar de utmaningar som många människor möter och påminner oss om hur viktigt det är att samhällets stöd fungerar även i svåra stunder.

Adlercreutz betonar att tillgången till stöd för psykisk hälsa måste tryggas i alla livssituationer.

– Psykisk hälsa är en grundläggande del av vårt välmående och vår trygghet, både i vardagen och i krissituationer. När samhället ställs inför påfrestningar, vare sig det handlar om ekonomiska svårigheter, krig i vårt närområde eller personliga livskriser, måste stödet finnas där. Det ska vara lika självklart att få hjälp för sin psykiska hälsa som för sin fysiska. Det handlar om att ta psykisk hälsa på allvar i skolan, på arbetsplatsen och i hela samhället, säger Adlercreutz.

Wickström efterlyser konkreta åtgärder för att motverka psykisk ohälsa i samhället. Ett exempel på detta är så kallade psykiatriambulanser som används i bland annat Sverige. En psykiatriambulans bemannas av sjukskötare med specialistkompetens inom psykiatrisk vård.

 -Antalet samtal till nödcentralen på grund av psykisk ohälsa har ökat. Med tanke på våra begränsade ambulansresurser skulle en psykiatriambulans vara en viktig förstärkning. Den skulle kunna rycka ut vid akuta fall av psykisk ohälsa och avlasta det övriga räddningsväsendet. En psykiatriambulans skulle vara ett värdefullt komplement till vår nuvarande vårdstruktur. Jag hoppas att vi kan få in psykiatriambulansverksamheten inskriven i lagen, säger Wickström.

Adlercreutz nöjd över isbrytarsamarbete

Idag har Finland och USA undertecknat en avtalsförklaring om isbrytarsamarbete. USA kommer att köpa 11 isbrytare, varav fyra kommer att byggas i Finland. Samarbetet kring isbrytare är något som diskuterats länge, och det resultat som nu nåtts är historiskt.

Läs föregående artikel

Bergqvist: Kulturen skapar samhörighet

På torsdagen under riksdagens plenum diskuterades regeringens kulturpolitiska redogörelse. Redogörelsen anger riktlinjerna för kulturpolitikens mål och åtgärder fram till 2040-talet. Riksdagsledamot och SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist höll gruppanförande och betonade hur viktig del kulturen är av samhället.

Läs följande artikel