Partifullmäktige

Partifullmäktiges ordförande: Eva Biaudet, Helsingfors (vald för 2023-2024)

Vice ordförande: Kristian Rehnström, Vanda (vald för 2023-2024)

Partiets ordförande och vice ordföranden är också enligt stadgarna medlemmar av partifullmäktige.

Partiets presidium 2023-2024
Partiordförande: Anna-Maja Henriksson
Partiets vice ordförande: Sandra Bergqvist, Silja Borgarsdóttir Sandelin och Henrik Wickström

Partifullmäktige, valda för perioden 2022-2024

Ordinarie ledamöter Ersättare
Maria Tokou, Kronoby Helena Broända, Kronoby
Jan Ray, Larsmo Anna Björkskog, Larsmo
Brita Brännbacka-Brunell, Jakobstad Marcus Suojoki, Jakobstad
Johanna Skarper, Vörå Victor Ohlis, Vörå
Lars Rosenblad, Vasa Ulla Granfors, Vasa
Markus West, Malax Carola Bengs-Lattunen, Malax
Marjo Österdahl, Närpes Roberth Sjöström, Närpes
Anne Ahlefelt, Esbo Carola Bäckström, Vanda
Johan Berglund, Raseborg Anders Walls, Raseborg
Heidi Himmanen, Lojo Jari Alopaeus, Sjundeå
Göran Wallén, Lappträsk Sharie Sveholm, Lovisa
Clara Lindqvist, Sibbo Stefan Sandström, Sibbo
Eva Biaudet, Helsingfors Kasper Kannosto, Helsingfors
Ahmed Hassan, Helsingfors Johanna Mantere, Helsingfors
Anna Granstedt, Helsingfors Christer Antell, Helsingfors
Markus Blomquist, Åbo Sonja Rosenqvist, Åbo
Henrik Solin, Lundo Robert Paul, Reso
Patrik Sjöblom, Kimitoön Roger Hakalax, Kimitoön
Rasmus Mattus, Svensk Ungdom Otso Reijonen, Svensk Ungdom
Emmi Piippo, Svensk Ungdom Amanda Åkersten, Svensk Ungdom
Pia Sundell, Svenska kvinnoförbundet Sari Somppi, Svenska kvinnoförbundet
Ramieza Mahdi, Svenska Kvinnoförbundet Marianna Välke-Öztürk, Svenska Kvinnoförbundet
Gunilla Jusslin, Svenska seniorer Björn Fant, Svenska seniorer

Partifullmäktige, valda för perioden 2023-2025

Ordinarie ledamöter Ersättare
Sarah Tiainen, Karleby Hans Snellman, Karleby
Niclas Sjöskog, Pedersöre Carita Vik-Hästbacka, Pedersöre
Steven Frostdahl, Nykarleby Sabina Forsbacka, Nykarleby
Alice Lillas, Korsholm Nicklas Nygård, Korsholm
Sofia Mitts-Björkblom, Korsnäs Camilla Ribacka, Korsnäs
Jan-Anders Lundenius, Kaskö Marjo Sjöblom, Kaskö
Eva Lillmangs, Kristinestad Tommy Englund, Kristinestad
Barbro Kloo, Vasa Kenth Nedergård, Korsholm
Anna Moberg-Jokinen, Hyvinge Heidi Seppälä, Vichtis
Sebastian Ekblom, Borgå Johan Söderberg, Borgå
Kristian Rehnström, Vanda Jenny Vilén, Esbo
Pia Franzén, Raseborg Sirkkaliisa Cavonius, Raseborg
Fredrik Waselius, Grankulla Anna Aintila, Kyrkslätt
Karin Toyoda, Helsingfors Alexander Foy, Helsingfors
Joakim Horsma, Helsingfors Runa Ismark, Helsingfors
Niklas Rönnberg, Helsingfors Satu Roberg, Helsingfors
Gunilla Granberg, Pargas Christer Friis, Pargas
Mathias Mattsson, Åbo Johan Nyman, Åbo
Juhani Järvinen, Nakkila Vesa Länsman, Lappland
Ulrika Wallén, Tammerfors Pepina Malmberg, Kouvola
Emilie Jäntti, Svensk Ungdom Ida Flemmich, Svensk Ungdom
Veera Granroth, Svensk Ungdom Axel Rantanen, Svensk Ungdom
Anita Westerholm, Svenska Kvinnoförbundet Viviann Westermark, Svenska Kvinnoförbundet

 

Partifullmäktige består av totalt 50 ledamöter samt 46 ersättare enligt följande:
– partiordförande (1)
– partiets viceordförande (3)
– 46 ledamöter med personliga ersättare inklusive representation från de registrerade medlemsföreningar, som erhållit förbundsstatus inom partiet. Medlemmarna jämte ersättarna är valda för två år så att hälften av ledamöterna med personliga ersättare årligen är i tur att avgå.

Partidagen väljer partifullmäktige och personliga ersättare för dem som är i tur att avgå.

Partifullmäktige utser inom sig ett presidium bestående av fullmäktigeordförande samt en (1) viceordförande för ett verksamhetsår.