fbpx

Personal

Partisekreterare

Fredrik Guseff

Partisekreterare

045 657 8348
fredrik.guseff@sfp.fi

Annica Tallqvist

Ledningens assistent

040 556 1767
annica.tallqvist@sfp.fi

Politik och kommunikation

Christoffer Hällfors

Politik- och dataanalytiker, kommunsekreterare

040 561 0970
christoffer.hallfors@sfp.fi

Annica Tallqvist

Ledningens assistent

040 556 1767
annica.tallqvist@sfp.fi

Joel Sundström

Politiskt sakkunnig

050 911 9228
joel.sundstrom@sfp.fi

Anders Wikström

Pressekreterare

050 595 8928
anders.wikstrom@sfp.fi

Sofia Jern

Redaktör

050 345 6548
sofia.jern@sfp.fi

Organisation

Maria Grundström

Organisationschef

040 734 8677
maria.grundstrom@sfp.fi

May Myrberg

Organisationssekreterare

045 657 9691
may.myrberg@sfp.fi

Corinna Floman

Kanslisekreterare

040 867 2524
corinna.floman@sfp.fi

Regionala kontakter

Matilda Holmström

T.f. Verksamhetsledare, Nyland

040 1968 555
matilda.holmstrom@sfp.fi

Kajsa Paakki

T.f. Verksamhetskoordinator, Nyland

040 739 2659
kajsa.paakki@sfp.fi

Anni Dahlén

Koordinator för välfärdsområdena, Nyland

040 550 5717
anni.dahlen@sfp.fi

Jenni Ingo

Verksamhetsledare, Österbotten

050 344 2218
jenni.ingo@sfp.fi

Malin Storhannus

T.f. Verksamhetskoordinator, Österbotten

040 066 5912
malin.storhannus@sfp.fi

Antonia Prinsén (föräldraledig)

Verksamhetskoordinator, Österbotten

antonia.prinsen@sfp.fi

Sandra Högström

Koordinator för Österbottens och Mellersta Östebottens välfärdsområden

050 563 2361
sandra.hogstrom@sfp.fi

Cecilia Achrén (Föräldraledig)

Verksamhetsledare, Egentliga Finland

cecilia.achren@sfp.fi

Fredrik Jensén

Verksamhetsledare, Egentliga Finland

040 552 1140
fredrik.jensen@sfp.fi

Tommi Kippola

Verksamhetskoordinator, Egentliga Finland

040 734 3865
tommi.kippola@sfp.fi

Jenny Sandberg

Koordinator för välfärdsområdet, Egentliga Finland

040 650 8191
jenny.sandberg@sfp.fi

Anna Strömberg

Verksamhetsledare, Helsingfors

050 555 4607
anna.stromberg@sfp.fi

Tyko Hertzberg

Fullmäktigegruppens politiska medarbetare (Helsingfors)

040 506 0806
tyko.hertzberg@sfp.fi

Kia Sammalisto

Verksamhetsledare, Samkretsen (Uleåborg, Satakunta, Mellersta Finland, Savolax-Karelen, Kymmenedalen, Tavastland, Birkaland och Lappland)

040 550 4354
kia.sammalisto@sfp.fi

Välfärdsområden

Anni Dahlén

Koordinator för välfärdsområdena, Nyland

040 550 5717
anni.dahlen@sfp.fi

Jenny Sandberg

Koordinator för välfärdsområdet, Egentliga Finland

040 650 8191
jenny.sandberg@sfp.fi

Sandra Högström

Koordinator för Österbottens och Mellersta Östebottens välfärdsområden

050 563 2361
sandra.hogstrom@sfp.fi

Regeringen

Mikaela Nylander

Statssekreterare

050 511 3029
mikaela.nylander@gov.fi

Anna Abrahamsson

Specialmedarbetare för Undervisningsminister Anna-Maja Henriksson och specialmedarbetare för SFP:s ministergrupp

0295 330 245
anna.abrahamsson@gov.fi

Lisa Palm

Specialmedarbetare för Undervisningsminister Anna-Maja Henriksson

0295 330 381
lisa.palm@gov.fi

Laura Ollila

Ministerspecialmedarbetare (Henriksson)

0295 330 130
laura.ollila@gov.fi

Anita Westerholm

Ministerspecialmedarbetare (Henriksson)

0295 330 085
anita.westerholm@gov.fi

Alexander Junell

Ministerspecialmedarbetare (Henriksson)

0295 330 055
alexander.junell@gov.fi

Crista Grönroos

Ministerspecialmedarbetare (Adlercreutz)

0295 161 035
crista.gronroos@gov.fi

Andreas Elfving

Ministerspecialmedarbetare (Adlercreutz)

029 516 0851
andreas.elfving@gov.fi

Rosanna Blomster

Ministerspecialmedarbetare (Bergqvist)

0295 330 337
rosanna.blomster@gov.fi

Oscar Byman

Ministerspecialmedarbetare (Bergqvist)

0295 330 151
oscar.byman@gov.fi

Riksdagen

Hanna Seppä

Generalsekreterare

09 432 3253
hanna.seppa@riksdagen.fi

Christel Liljeström

Riksdagssekreterare

09-432 3252, 050-3082460
christel.liljestrom@riksdagen.fi

Laura Fagerlund

t.f. Lagstiftningssekreterare

040 734 3864
laura.fagerlund@riksdagen.fi
https://riksdagsgruppen.fi/

Europaparlamentet

Alexander Lång

Specialmedarbetare - kontorsansvarig (MEP Nils Torvalds)

+32 2 28 38 585, +32 489 320 423
alexander.laang@ep.europa.eu

Minna Österholm

Specialmedarbetare (MEP Nils Torvalds)

+32 2 28 57 585, +358 407 797 676
minna.osterholm@ep.europa.eu

Johannes Lith

Specialmedarbetare (MEP Nils Torvalds)

+32 2 48 47 585, +358 453 553 915
johannes.lith@ep.europa.eu

Celinda Nordqvist

Specialmedarbetare (MEP Nils Torvalds)

+32 2 48 37 585, +358 405 144 234
celinda.nordqvist@ep.europa.eu

Beata Björkvall

Politisk rådgivare - ITRE-utskottet, industrifrågor, forskning och energi (Renew Europe-gruppen)

+32 2 28 44380, +32 489 320 418
beata.bjorkvall@ep.europa.eu

Rune Glasberg

Enhetschef - politisk rådgivare - AFET-utskottet, utrikesfrågor (Renew Europe-gruppen)

+32 2 28 42910
rune.glasberg@ep.europa.eu

Partiets trakasseriombud

Christoffer Hällfors

Politik- och dataanalytiker, kommunsekreterare

040 561 0970
christoffer.hallfors@sfp.fi

Annica Tallqvist

Ledningens assistent

040 556 1767
annica.tallqvist@sfp.fi