Förbättringen av riksväg 25 påskyndas i Trafikledsverkets nya investeringsprogram – satsning på 118 miljoner euro planeras för de kommande åren

Trafikledsverket publicerade i dag sitt uppdaterade investeringsprogram för åren 2027–2034. Planen har uppdaterats utifrån riktlinjerna i det riksomfattande trafiksystemprogrammet Trafik 12, som godkänts av riksdagen.

När det gäller riksväg 25 är det uppdaterade investeringsprogrammet positivt. Förbättringen av riksväg 25 har lyfts fram som ett av de viktigaste utvecklingsprojekten. För planperioden föreslås nu totalt 118 miljoner euro för utvecklingen av riksvägen.

Med finansieringen skulle följande projekt genomföras: 

  • Förbättring av sträckan Langansböle–Västerbacka inklusive anslutningsarrangemang i Raseborg (46 miljoner euro)
  • Vattentornskorsningen i Lojo (18 miljoner euro)
  • Förbättring av Stationsvägsanslutningen i Vichtis (37 miljoner euro)
  • Trafikarrangemang vid Noppo (lv 130 och rv 3) i Vichtis (17 miljoner euro) 

Det handlar om Trafikledsverkets förslag, som nu är ute på remiss. Efter remissrundan fattar Trafikledsverket beslut om den slutliga planen.

Riksdagsledamot från Ingå och medlem i riksdagens trafiksektion Henrik Wickström (SFP) är mycket nöjd med förslaget.

– Riksväg 25 är en av Västra Nylands viktigaste trafikleder. Under den här regeringsperioden har vi fått cirka 18 miljoner euro för att förbättra den farliga sträckan i Mjölbolstaområdet, och förhoppningen är att projektet ska gå vidare till byggskedet senast i början av nästa år. Trafikledsverkets linjedragning är mycket glädjande. Riksväg 25 är en viktig trafikled också med tanke på hela landets försörjningsberedskap, eftersom den förbinder Hangö hamn med övriga Finland. Västra Nylands tillväxt gynnas av att vi får en tryggare trafikled som är viktig för regionen, säger Wickström.

Adlercreutz: Ny sommarlovsmodell kunde ge familjer mer tid tillsammans

SFP:s ordförande och undervisningsminister Anders Adlercreutz har idag skickat ut en utredning om att justera tidpunkten för sommarlovet på utlåtande. I modellen föreslås att sommarlovet börjar två veckor senare än idag och avslutas efter mitten av augusti. Samtidigt skulle ett nytt lov införas i slutet av april för att ge eleverna bättre möjlighet till återhämtning under vårterminen.

Läs föregående artikel