Anton Åkerman är ny riksdagsassistent för Anders Norrback

Anton Åkerman är riksdagsledamot Anders Norrbacks (SFP) nya riksdagsassistent. Åkerman är hemma från Närpes och studerar samhällsvetenskaper vid Åbo Akademi i Åbo med offentligt ledarskap som huvudämne och sitter även i Närpes stadsfullmäktige.

– Jag ser verkligen fram emot att kunna jobba som Norrbacks riksdagsassistent och stödja honom i sitt arbete. Som politiker själv har jag många erfarenheter från lokala och regionala politiken. Det är också tacksamt att få direkt insikt i riksdagsarbetet, vilket bara stärker mina egna uppdrag, säger Åkerman. 

Åkerman inleder sitt arbete den 17 augusti och tar över efter Jan-Erik Kress. 

– Jag vill rikta ett varmt tack till min långvariga assistent Jan-Erik Kress, som nu går vidare till nya uppgifter i riksdagen. Samtidigt ser jag fram emot ett framgångsrikt samarbete med Anton, som jag känner som en kunnig och pålitlig politiker från lokalpolitiken i Närpes, säger Norrback.

Mats Löfström ställer upp för omval – vill fortsätta vara en stark röst för Åland i riksdagen

Mats Löfström meddelar i dag att han ställer upp för omval i riksdagsvalet den 18 april 2027. Efter tre mandatperioder i riksdagen vill han fortsätta som Ålands riksdagsledamot och söker förnyat förtroende i valet.

Läs föregående artikel

Jan-Erik Kress vald till ny riksdagssekreterare för Svenska riksdagsgruppen

Svenska riksdagsgruppen har valt Jan-Erik Kress till ny riksdagssekreterare. Kress efterträder den långvariga riksdagssekreteraren Christel Liljeström, som går i pension.

Läs följande artikel