Nylander kandiderar i riksdagsvalet våren 2027

Statssekreterare och Borgå stadsstyrelseordförande Mikaela Nylander kandiderar i vårens riksdagsval. Nylanders erfarenhet, insikt och kunskap från lokalt, regionalt och nationellt beslutsfattande behövs i en tid där framtiden är fylld av orosmoment.

– Då trycket på det offentliga är stort är det viktigt med beslutsfattare som kan fatta beslut som baserar sig på mångsidig kunskap och bred erfarenhet, säger Nylander. Då svåra beslut ska fattas är det viktigt att kunna se det väsentliga och den stora bilden i samhällsutvecklingen. 

– Kombinationen av erfarenhet och framtidstro utgör en bra grund för att ge mig in i valrörelsen. Att få tillbaka det fjärde mandatet för SFP i Nylands valkrets är ett av valets viktigaste mål. För att lyckas i detta ser jag det som naturligt att jag bidrar, konstaterar Nylander

– Fyra mandat är viktigt också för att trygga den regionala representationen. Mitt långa engagemang för Östra Nyland och för Borgå sporrar mig och jag ser fram emot att göra en framtids- och lösningsinriktad kampanj med övriga SFP-kandidater. 

– Fortfarande är det frågor som berör utbildning, bildning, företagsamhet, ork i arbetslivet och vården som engagerar. Det svenska i Finland kräver insatser och av de regionala frågorna är det utvecklingen av Sköldviks område, att trygga byggandet av Borgå sjukhus och oljebekämpningsberedskapen som står i fokus. 

Mikaela Nylander var riksdagsledamot åren 2003-2019. Nylander fungerade först som statssekreterare för Anna-Maja Henriksson och från år 2024 för Anders Adlercreutz. Nylander var också styrelseordförande för Svenska kulturfonden åren 2021-2026. 

Adlercreutz: Kombinationsförsäkringen blir verklighet

SFP:s ordförande, undervisningsminister Anders Adlercreutz gläds över att regeringen idag har godkänt lagförslaget om en kombinationsförsäkring. Det är ett viktigt steg mot ett socialskydd som bättre motsvarar 2020-talets mångsidiga arbetsliv. Lagförslaget går nu vidare till riksdagsbehandling.

Läs föregående artikel

Wickström: Riskerna med skuggflottan utanför den finländska kusten måste tas på allvar

Idag uppmärksammas Östersjödagen. SFP:s riksdagsledamot från Ingå, Henrik Wickström, är bekymrad över den ryska skuggflottan som trafikerar utanför Finland. Enligt Wickström består den ryska skuggflottan av ytterst gamla fartyg, varav flera inte uppfyller internationella säkerhets- och miljöstandarder.

Läs följande artikel