Partifullmäktige

 

Partifullmäktiges ordförande: Eva Biaudet, Helsingfors (vald för 2021-2022)

Vice ordförande: Nina af Hällström, Esbo (vald för 2021-2022)

Partiets ordförande och vice ordföranden är också enligt stadgarna medlemmar av partifullmäktige.

Partiets presidium 2021-2022
Partiordförande: Anna-Maja Henriksson
Partiets vice ordförande: Sandra Bergqvist, Silja Borgarsdóttir Sandelin och Henrik Wickström

Partifullmäktige, valda för perioden 2020-2022

Ordinarie ledamöter Ersättare
Maria Tokou, Kronoby Helena Broända, Kronoby
Jan Ray, Larsmo Anna Björkskog, Larsmo
Brita Brännbacka-Brunell, Jakobstad Marcus Suojoki, Jakobstad
Lars-Erik Staffans, Vörå Johanna Skarper, Vörå
Ulla Granfors, Vasa Reinhold Klockars, Vasa
Markus West, Malax Carola Bengs-Lattunen, Malax
Marjo Österdahl, Närpes Mats-Erik Viklund, Närpes
Marina Bruce, Lovisa Jesse Mårtenson, Mörskom
Clara Lindqvist, Sibbo Hans-Eric Christiansson, Sibbo
Nina af Hällström, Esbo Susanna Lindfors, Vanda
Jan-Mikael Ekholm, Raseborg Tanja Ljungqvist, Ingå
Jari Alopaeus, Sjundeå Heidi Himmanen, Lojo
Eva Biaudet, Helsingfors Linda Ahlblad, Helsingfors
Björn Månsson, Helsingfors Johanna Mantere, Helsingfors
Ann-Louise Laaksonen, Helsingfors Runa Ismark, Helsingfors
Ida Schauman, Åbo Joachim Hesthammer, Åbo
Kenneth Jönsson, Salo Jouni Marttila, S:t Karins
Patrik Sjöblom, Kimitoön Roger Hakalax, Kimitoön
Nicholas Kujala, Svensk Ungdom Nicolas Sjöberg, Svensk Ungdom
Benjamin Bergan, Svensk Ungdom Ida-Marie Jungell, Svensk Ungdom
Pia Sundell, Svenska Kvinnoförbundet Marina Nygård, Svenska Kvinnoförbundet
Ramieza Mahdi, Svenska Kvinnoförbundet Marianna Välke-Öztürk, Svenska Kvinnoförbundet
Gunvor Brettschneider, Svenska Seniorer Kjell Wennström, Svenska Seniorer

Valda för perioden 2021-2023

Ordinarie ledamöter Ersättare
Marlén Timonen, Karleby Leif Jakobsson, Karleby
Niclas Sjöskog, Pedersöre Carita Vik-Hästbacka, Pedersöre
Steven Frostdahl, Nykarleby Maria Palm, Nykarleby
Carola Lithén, Korsholm Johanna Nyman, Korsholm
Sofia Mitts-Björkblom, Korsnäs Anna-Lena Kronqvist, Korsnäs
Jan-Anders Lundenius, Kaskö Pirjo Nylund, Kaskö
Henrik Antfolk, Kristinestad Tommy Englund, Kristinestad
Kenth Nedergård, Korsholm Sari Somppi, Vasa
Anna Moberg-Jokinen, Hyvinge Heidi Seppälä, Vichtis
Sebastian Ekblom, Borgå Alexandr Foy, Borgå
Kristian Rehnström, Vanda Tiina Kujala, Esbo
Maj-Britt Malmén, Raseborg Anders Walls, Raseborg
Anna Aintila, Kyrkslätt Jessica Lerche, Grankulla
Emma Ringbom, Helsingfors Christina Fraser, Helsingfors
Joakim Horsma, Helsingfors Christer Antell, Helsingfors
Niklas Rönnberg, Helsingfors Karin Toyoda, Helsingfors
Tomas Björkroth, Pargas Anne Eriksson, Pargas
Anna-Karin Tötterman, Åbo Johan Nyman, Åbo
Juhani Järvinen, Nakkila Vesa Länsman, Lappland
Ida-Maria Skytte, Svensk Ungdom Julia Nouro-Ståhle, Svensk Ungdom
Veera Granroth, Svensk Ungdom Tuomas Raatikainen, Svensk Ungdom
Anita Westerholm, Svenska Kvinnoförbundet Catarina Silvander, Svenska Kvinnoförbundet
Ulrika Wallén, Tammerfors Kim Rosqvist, Pyttis