Partifullmäktige

Partifullmäktiges ordförande: Eva Biaudet, Helsingfors (vald för 2022-2023)

Vice ordförande: Tomas Björkroth, Pargas (vald för 2022-2023)

Partiets ordförande och vice ordföranden är också enligt stadgarna medlemmar av partifullmäktige.

Partiets presidium 2022-2023
Partiordförande: Anna-Maja Henriksson
Partiets vice ordförande: Sandra Bergqvist, Silja Borgarsdóttir Sandelin och Henrik Wickström

Partifullmäktige, valda för perioden 2021-2023

Ordinarie ledamöter Ersättare
Marlén Timonen, Karleby Leif Jakobsson, Karleby
Niclas Sjöskog, Pedersöre Carita Vik-Hästbacka, Pedersöre
Steven Frostdahl, Nykarleby Maria Palm, Nykarleby
Carola Lithén, Korsholm Johanna Nyman, Korsholm
Sofia Mitts-Björkblom, Korsnäs Anna-Lena Kronqvist, Korsnäs
Jan-Anders Lundenius, Kaskö Marjo Sjöblom, Kaskö
Mikael Hoxell, Kristinestad Tommy Englund, Kristinestad
Kenth Nedergård, Korsholm Barbro Kloo, Vasa
Anna Moberg-Jokinen, Hyvinge Heidi Seppälä, Vichtis
Sebastian Ekblom, Borgå Alexandr Foy, Borgå
Kristian Rehnström, Vanda Tiina Kujala, Esbo
Maj-Britt Malmén, Raseborg Anders Walls, Raseborg
Anna Aintila, Kyrkslätt Jessica Lerche, Grankulla
Emma Ringbom, Helsingfors Christina Fraser, Helsingfors
Joakim Horsma, Helsingfors Runa Ismark, Helsingfors
Niklas Rönnberg, Helsingfors Karin Toyoda, Helsingfors
Tomas Björkroth, Pargas Anne Eriksson, Pargas
Anna-Karin Tötterman, Åbo Johan Nyman, Åbo
Juhani Järvinen, Nakkila Vesa Länsman, Lappland
Ida-Maria Skytte, Svensk Ungdom Emilie Jäntti, Svensk Ungdom
Veera Granroth, Svensk Ungdom Tuomas Raatikainen, Svensk Ungdom
Anita Westerholm, Svenska Kvinnoförbundet Catarina Silvander, Svenska Kvinnoförbundet
Ulrika Wallén, Tammerfors Kim Rosqvist, Pyttis

 

Partifullmäktige, valda för perioden 2022-2024

Ordinarie ledamöter Ersättare
Maria Tokou, Kronoby Helena Broända, Kronoby
Jan Ray, Larsmo Anna Björkskog, Larsmo
Brita Brännbacka-Brunell, Jakobstad Marcus Suojoki, Jakobstad
Johanna Skarper, Vörå Victor Ohlis, Vörå
Lars Rosenblad, Vasa Ulla Granfors, Vasa
Markus West, Malax Carola Bengs-Lattunen, Malax
Marjo Österdahl, Närpes Roberth Sjöström, Närpes
Anne Ahlefelt, Esbo Carola Bäckström, Vanda
Johan Berglund, Raseborg Pia Franzén, Raseborg
Heidi Himmanen, Lojo Jari Alopaeus, Sjundeå
Göran Wallén, Lappträsk Sharie Sveholm, Lovisa
Clara Lindqvist, Sibbo Stefan Sandström, Sibbo
Eva Biaudet, Helsingfors Kasper Kannosto, Helsingfors
Ahmed Hassan, Helsingfors Johanna Mantere, Helsingfors
Anna Storå, Helsingfors Christer Antell, Helsingfors
Markus Blomquist, Åbo Ville Käldström, Åbo
Henrik Solin, Lundo Robert Paul, Reso
Patrik Sjöblom, Kimitoön Roger Hakalax, Kimitoön
Rasmus Mattus, Svensk Ungdom Otso Reijonen, Svensk Ungdom
Emmi Piippo, Svensk Ungdom Amanda Åkersten, Svensk Ungdom
Sari Somppi, Svenska kvinnoförbundet Pia Sundell, Svenska kvinnoförbundet
Ramieza Mahdi, Svenska Kvinnoförbundet Marianna Välke-Öztürk, Svenska Kvinnoförbundet
Gunilla Jusslin, Svenska seniorer Björn Fant, Svenska seniorer