Wickström: Slut på nedskärningar i vården

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström är nöjd då regeringen i samband med regeringens halvtidsöversyn inte riktar nya anpassningsåtgärder mot social- och hälsovårdssektorn. Wickström säger att det här är resultatet av SFP:s hårda arbete inom regeringen.

-I Svenska riksdagsgruppen hade vi ett klart mål inför halvtidsöversynen och det var att få slut på nedskärningarna inom vården. Välfärdsområdena har tillräckligt tufft som det är med sin ekonomi och regeringen riktade inga nya anpassningskrav på välfärdsområdena trots att det fanns en press att göra nya anpassningar. Det här lyckades SFP avvärja, säger Wickström.

Wickström säger att regeringen nu kommer att satsa på utvecklandet av egenläkar- och teammodellen. SFP:s förslag om en tilläggssatsning godkändes av de övriga regeringspartierna. Det här betyder att välfärdsområdena kommer att få ekonomiskt stöd för att utveckla egenläkar- och teammodellen. 

-Vi inom SFP vill att man nationellt aktivt arbetar för ibruktagandet av egenläkarmodellen eller vårdteammodellen. Nu kommer vi även nationellt att satsa ekonomiska resurser så att välfärdsområdena kan få fart på etablerandet av egenläkar- och teammodellen. Så här kan vi stärka kontinuiteten inom vården, säger Wickström.

Nicklas Nygård ställer upp som viceordförande för SFP i Österbotten

Nicklas Nygård meddelar på måndagen 28.4 att han ställt sig till förfogande som viceordförande för den österbottniska kretsen inför kretsmötet inkommande söndagen i Korsnäs. Nygård, fullmäktigeledamot och tidigare kommunorganisationsordförande i Korsholm, ser kretsstyrelsen arbete som en viktig del inom rörelsen.

Läs föregående artikel

Partierna förhandlade om förtroendeuppdragen i Östra Nylands välfärdsområde

Tisdagen den 29 april samlades fullmäktigegruppernas representanter för att förhandla förtroendemannaposterna i Östra Nylands välfärdsområde. Förhandlingarna skedde under ledning av välfärdsområdets största parti Svenska folkpartiet.

Läs följande artikel