Regeringen har i samband med sin kompletterande budget för år 2026 beslutat att rikta anslag för att köpa direkta tågturer mellan Helsingfors och Hangö. Staten kommer nu att upphandla tågtrafik under de kommande åren, för ett årligt belopp på 800 000 euro. Avsikten är att detta ska fortsätta även i framtiden och beaktas i den tågupphandling som staten gör inför 2030-talet.
SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström gläds över beslutet. Han säger att Västnyland länge har arbetat för fler tågturer på kustbanan. Nu blir det möjligt att dagligen åka mellan Helsingfors och Hangö med direkta tåg.
– Det här är mycket goda nyheter för Västnyland. Med de direkta tågen från Hangö till Helsingfors stärker vi förbindelserna mellan Västnyland och huvudstadsregionen, vilket är positivt ur både pendlingens, turismens och näringslivets perspektiv. Nu får även Sjundeå, Kyrkslätt och Ingå fler närtågsförbindelser. Också den interna pendlingen förbättras. Det här banar väg för en starkare utveckling i Västnyland. Detta är dessutom en positiv signal för kustbanans framtid, säger Wickström.
Wickström betonar att Västnyland nu måste göra upp en tydlig plan för hur regionen vill att tågtrafiken ska utvecklas. Han konstaterar att kapacitetsbristen på kustbanan kan innebära att tågen inledningsvis kommer att gå på tider som inte optimalt stöder pendlingen. Enligt honom ger beslutet ändå regionen möjlighet att skapa en klar vision för hur tågtrafiken ska se ut på 2030-talet. Då frigörs enligt honom kapacitet på banan när Esbostadsbanan blir färdig, vilket gör det möjligt att utveckla pendlingstrafiken på kustbanan på ett helt annat sätt.
– Vi måste nu i regionen skapa en vision för hur vi vill att tågtrafiken ska se ut på 2030-talet. Det är inte lång tid dit. Jag skulle gärna se att man till exempel från Ekenäs kan pendla in till Helsingfors med ett direkt tåg. När det blir möjligt att bekvämt ta tåget till arbetet ökar också intresset att flytta till vår region. Det är just den här typen av nyheter vi behöver för att stärka regionens livskraft, säger Wickström.
Under sommaren kommer kustbanan att periodvis vara avstängd på grund av förbättringsarbeten. Wickström påpekar att tågen då i teorin kunde köra längs Hangö–Hyvingebanan. Det finns ännu inga beslut om detta, utan detaljerna klargörs senare. Han hoppas att stationen i Lojo ska kunna öppnas för trafik.
– Det är trist om tågen ännu en gång susar förbi Lojo nästa sommar. Jag ser stor potential i att utveckla tågtrafiken också på Hangö–Hyvingebanan. Det skulle gynna Lojo betydligt, säger Wickström.