Riksdagsledamot Henrik Wickström (SFP) är nöjd över att egenläkarmodellen äntligen etableras i Finland. Regeringen satsar totalt 40 miljoner euro på att utveckla modellen, något som SFP länge har jobbat för.
– Nu kan egenläkarmodellen äntligen utvecklas i alla välfärdsområden. Vårdens uppgift är att skapa trygghet, och det gör vi genom att erbjuda en egen läkare som känner patienten och dess bakgrund. Det här är något SFP har arbetat för länge, och nu förverkligas det, säger Wickström.
Målet med stödet är att så många som möjligt ska få tillgång till en egen läkare och sjukskötare, med stöd av de andra yrkesutbildade inom social- och hälsovården.
– Genom att utveckla egenläkarmodellen kan vi undvika onödiga undersökningar och samtidigt förbättra vården, speciellt för kroniskt sjuka. En läkare som känner patientens bakgrund kan ge bättre och mer ändamålsenlig vård. Det är bra för patienten – och sparar både tid och pengar, säger Wickström.
SFP har länge arbetat för kontinuitet i vården och en mer mänsklig modell. Nu blir det verklighet. En fast och personlig läkarkontakt stärker också de språkliga rättigheterna.