– Idag har det gått tre år sedan Ryssland inledde den brutala, fullskaliga invasionen av Ukraina. Resultatet har varit enorma förluster och stort mänskligt lidande. Krig för inget gott med sig. Ryssland har visat att man inte tar hänsyn till andra staters territoriella integritet och har gång på gång brutit mot FN-stadgan och den europeiska säkerhetsordningen. Ukraina har rätt till sin självständighet och sin territoriella integritet – Ryssland måste ut, säger Svenska folkpartiets ordförande, undervisningsminister Anders Adlercreutz.
Kriget har rubbat det säkerhetspolitiska landskapet i Europa på ett oåterkalleligt sätt. Finland har hittills stött Ukraina med 3,1 miljarder euro, och stödet fortsätter så länge Ukraina behöver det. Adlercreutz efterlyser mer stöd av resten av Europa.
– Europa har vaknat oförlåtligt långsamt till stundens allvar. Ukraina strider för oss alla – för demokratin, för rättsstaten och för frihet. EU-länderna måste göra mer, säger Adlercreutz.
Även om vi idag noterar årsdagen av Rysslands anfall år 2022 betonar Adlercreutz att Rysslands krigshandlingar i praktiken inleddes långt tidigare: mot östra Ukraina och Krim redan 2014.
– Putins uttalade ambition att återställa det historiska ryska imperiet måste bemötas med alla medel. Vi kan inte lita på Putins ord att han önskar fred – det har vi fått bevittna. Skulle han önska fred skulle han omedelbart sända sina soldater tillbaka till Ryssland, säger Adlercreutz.
– Det är bara Ryssland som är det aggressiva parten i konflikten. Ukraina försvarar sin existens. Kriget tar slut då Ryssland sticker hem och Ukraina själv fått godkänna villkoren för freden, säger Adlercreutz.