Riksdagsledamot och medlem i riksdagens försvarsutskott Christoffer Ingo vill att Finland i NATO på toppmötet i sommar förespråkar helhetsförsvar och ett aktivt deltagande av varje NATO-land. Finland har redan dubblat sin försvarsbudget mellan åren 2020 och 2025. Då NATO nu går in i en ny tidsperiod där Europa tar större ansvar för sitt försvar ska Finland fortsättningsvis ha en ledande roll.
– För oss handlar det om möjligheten att göra infrastruktursatsningar med försvarsmedel, så som i den europeiska spårbredden, utveckla våra hamnar, flygfält och andra östvästliga stråk, säger Ingo
Enligt Ingo borde Europa i dagens säkerhetspolitiska läge ha ett starkt försvar i öst och det betyder i sin tur att NATO ländernas försvarssatsningar bör riktas därefter.
– För Finland och andra länder som gränsar till Ryssland kan inte försvarssatsningarna endast handla om satsningar i försvarsmateriel. Vi måste kunna lita på att allierade bidrar med sin del och då är logistiska frågor avgörande för hela Europas säkerhet. Riktas satsningarna fel står tusentals pansarvagnar i Syd- och Centraleuropa stilla – och når inte oss som är låset till Europas frihet och demokrati, säger Ingo.