Undervisningsminister Adlercreutz: Vi tryggar finansieringen av studentexamen

I statsbudgeten för 2025 minskades anslaget till Studentexamensnämnden med 787 000 euro jämfört med föregående år, vilket motsvarar cirka tio procent av utgifterna 2024. Den största delen av nämndens verksamhetskostnader består av arvoden till experter för att göra upp proven och bedömning av provprestationerna.

Studentexamensnämnden meddelade våren 2025 att den ekonomiska anpassningen skulle påverka ordnandet av studentexamen från och med 2026. Besparingarna för åren 2026–2027 skulle bland annat ha täckts genom att sänka censorernas arvoden med fem procent och genom att utveckla provens struktur och uppgiftstyper så att bedömningsarbetet minskar. Det skulle ha inneburit färre öppna svar, fler flervalsuppgifter och begränsningar i antalet tecken som får användas i svaren.

SFP:s ordförande, undervisningsminister Anders Adlercreutz har därför fattat beslut om att man i den kompletterande budgetpropositionen gör en intern omfördelning inom undervsnings- och kulturministeriet som täcker anpassningen i budgeten för 2025.

– Studentexamen har betydelse. Den ska mäta kunskap och bildning på ett heltäckande sätt. Syftet med att trygga finansieringen är att säkerställa att inga snabba besparingsåtgärder behöver göras som skulle påverka studentexamens innehåll eller struktur, säger Adlercreutz.

 – Målet är att användningen av flervalsuppgifter inte utökas på det sätt som tidigare meddelats, och svarens tillåtna längd inte heller förkortas i modersmålsprovet eller i andra ämnen, säger Adlercreutz.

Bergqvist: Bättre skydd för gravida i arbetslivet

Riksdagen förde idag remissdebatt om regeringens lagförslag som ska förbättra möjligheterna att beviljas särskild graviditetspenning. Riksdagsledamot och SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist välkomnar förslaget, som moderniserar lagstiftningen och uppdaterar kriterierna för stödet.

Läs föregående artikel

Byagemenskaperna är landsbygdens grundpelare – förutsättningarna för byaverksamhet måste tryggas

I samband med evenemanget Välkommen till byn, som hölls i riksdagen den 15 oktober och presenterade byaverksamheten brett, samlades riksdagens byaverksamhetsnätverk. Nätverket betonar att fungerande lokalsamhällen har en avgörande betydelse, inte bara som grund för ett levande och livskraftigt Finland, utan också för befolkningens funktionsförmåga och samhällets mentala krisberedskap.

Läs följande artikel