Partifullmäktige

Partifullmäktiges ordförande: Eva Biaudet, Helsingfors (vald för 2020-2021)

Vice ordförande: Elin Blomqvist-Valtonen, Borgå (vald för 2020-2021)

Partiets ordförande och vice ordföranden är också enligt stadgarna medlemmar av partifullmäktige.

Partiets presidium 2020-2021
Partiordförande: Anna-Maja Henriksson
Partiets vice ordförande: Sandra Bergqvist, Silja Borgarsdóttir Sandelin och Henrik Wickström

Partifullmäktige, valda för perioden 2019-2021

Ordinarie ledamöter Ersättare
Marlén Timonen, Karleby Leif Jakobsson, Karleby
Niclas Sjöskog, Pedersöre Johanna Holmäng, Pedersöre
Thomas Karv, Nykarleby Elli Flén, Nykarleby
Christoffer Ingo, Korsholm Johanna Nyman, Korsholm
Sofia Mitts-Björkblom, Korsnäs Anna-Lena Kronqvist, Korsnäs
Pirjo Nylund, Kaskö Jan-Anders Lundenius, Kaskö
Henrik Antfolk, Kristinestad Tommy Englund, Kristinestad
Sari Somppi, Vasa Terhi Lettelin, Korsholm
Elin Blomqvist-Valtonen, Borgå Patrik Björkman, Borgå
Christoffer Lindqvist, Grankulla Tony Björk, Kyrkslätt
Kristian Rehnström, Vanda Tiina Kujala, Esbo*
Filip Björklöf, Raseborg Michael Nyberg, Raseborg
Heidi Seppälä, Vichtis Mika Valli, Nurmijärvi
Christer Antell, Helsingfors Christina Fraser, Helsingfors
Joakim Horsma, Helsingfors Ira Grandén, Helsingfors
Niklas Rönnberg, Helsingfors Martina Harms-Aalto, Helsingfors
Tomas Björkroth, Pargas Anne Eriksson, Pargas
Anna-Karin Tötterman, Åbo Kaj Wallenius, Åbo
Sammol Lukkari, Lappland Albert Heikkilä, Uleåborg
Ida-Maria Skytte, Svensk Ungdom Calle Wikman, Svensk Ungdom
Anna Lindberg, Svensk Ungdom Linnea Lindfors, Svensk Ungdom
Anita Westerholm, Svenska Kvinnoförbundet* Ann-Sofi Backgren, Svenska Kvinnoförbundet*
Ulrika Wallén, Tammerfors Kim Rosqvist, Pyttis

*Kompletteringsval partidagen 2020

Valda för perioden 2020-2022

Ordinarie ledamöter Ersättare
Maria Tokou, Kronoby Helena Broända, Kronoby
Jan Ray, Larsmo Anna Björkskog, Larsmo
Brita Brännbacka-Brunell, Jakobstad Marcus Suojoki, Jakobstad
Lars-Erik Staffans, Vörå Johanna Skarper, Vörå
Ulla Granfors, Vasa Reinhold Klockars, Vasa
Markus West, Malax Carola Bengs-Lattunen, Malax
Marjo Österdahl, Närpes Mats-Erik Viklund, Närpes
Marina Bruce, Lovisa Jesse Mårtenson, Mörskom
Clara Lindqvist, Sibbo Hans-Eric Christiansson, Sibbo
Nina af Hällström, Esbo Susanna Lindfors, Vanda
Jan-Mikael Ekholm, Raseborg Tanja Ljungqvist, Ingå
Jari Alopaeus, Sjundeå Heidi Himmanen, Lojo
Eva Biaudet, Helsingfors Linda Ahlblad, Helsingfors
Björn Månsson, Helsingfors Johanna Mantere, Helsingfors
Ann-Louise Laaksonen, Helsingfors Runa Ismark, Helsingfors
Ida Schauman, Åbo Joachim Hesthammer, Åbo
Kenneth Jönsson, Salo Jouni Marttila, S:t Karins
Patrik Sjöblom, Kimitoön Roger Hakalax, Kimitoön
Nicholas Kujala, Svensk Ungdom Nicolas Sjöberg, Svensk Ungdom
Benjamin Bergan, Svensk Ungdom Ida-Marie Jungell, Svensk Ungdom
Pia Sundell, Svenska Kvinnoförbundet Marina Nygård, Svenska Kvinnoförbundet
Ramieza Mahdi, Svenska Kvinnoförbundet Marianna Välke-Öztürk, Svenska Kvinnoförbundet
Gunvor Brettschneider, Svenska Seniorer Kjell Wennström, Svenska Seniorer