Interpellation om arbetslöshetskrisen

Gruppanförande 15.10 2025 hållet av ledamot Henrik Wickström.

Ärade talman,

vi är alla här i salen överens om att sysselsättningsläget i Finland just nu är svårt. Bakom varje siffra i statistiken finns det en människa: en ung person som vill ta sina första steg i arbetslivet, en familj som försöker få vardagen att gå ihop, en erfaren arbetstagare som vill bidra men inte får chansen. Situationen är allvarlig, och den berör hela vårt samhälle. Det är något vi måste ta på största allvar. Med ödmjukhet och med respekt för dem som berörs.

Samtidigt måste vi tala klarspråk om orsakerna. Världsläget påverkar oss mer än någonsin. Kriget i Ukraina, sanktionerna mot Ryssland, osäkerheten i handeln och den försvagade exporten. Allt detta drabbar Finland hårdare än många andra länder eftersom tillväxten har uteblivit under flera år. När företag tvekar, när investeringar uteblir, när människor oroar sig och sparar i stället för att konsumera, då saktar hela ekonomin in.

Vi politiker kan inte skapa jobben. Det är företagen som gör det. Men vi kan och ska skapa förutsättningarna. Vi ska skapa trygghet, stabilitet och en tro på framtiden. Vi ska se till att utbildning, arbetskraftspolitik och näringslivsfrämjande åtgärder går hand i hand.

När de nya sysselsättningsområdena nu tagit form har vi en möjlighet. Det är avgörande att dessa områden verkligen blir effektiva i sitt arbete och kan reagera snabbt på de utmaningar som finns regionalt. Finland är ett land med stora regionala skillnader: arbetsmarknaden i huvudstadsregionen ser inte ut som den i Lappland och utmaningarna i de svenskspråkiga kustkommunerna är inte desamma som i inlandet. Målet måste vara att stödet ska vara närmare människan och att varje region ska kunna hitta sina egna lösningar för att stärka sysselsättningen. I det här arbetet måste vi också bli bättre på att ta itu med de strukturella problem som gör att människor fastnar i långtidsarbetslöshet.

 

Ärade talman,

regeringen har gjort mycket för att stärka sysselsättningen och arbetsmarknaden. Vi har genomfört reformer för att förbättra konkurrenskraften, öka rättvisan mellan olika arbetsplatser och stärka arbetsron. Möjligheterna att avtala lokalt utvidgats, systemet för medling av arbetskonflikter har förnyats för att trygga exportsektorns konkurrenskraft och lagstiftningen kring samarbetsförfarandet har moderniserats för att göra beslutsprocesserna smidigare.

Syftet med alla åtgärder är tydligt: att bygga en arbetsmarknad som fungerar bättre för både arbetstagare och arbetsgivare och där fler får möjlighet att arbeta, växa och bidra.

Ärade talman, vi i SFP upplever att det är speciellt viktigt satsa på våra unga, eftersom ungdomen är människans formativa år. Att få in en ung person på arbetsmarknaden handlar inte bara om ett jobb. Det handlar om självförtroende, om gemenskap, om framtidstro. Det är i arbetslivet man knyter kontakter, hittar sin plats och bygger sin framtid.

Samtidigt ser vi att många unga i dag kämpar med psykisk ohälsa. Osäkerhet kring arbete och framtid kan förstärka känslan av utanförskap. Därför måste vi se sysselsättningspolitiken också som en del av det förebyggande arbetet för ungas psykiska välmående.

Den nylanserade ungdomssedeln är ett konkret verktyg för att hjälpa unga att få in foten på arbetsmarknaden. Det är ett steg i rätt riktning, men mer behövs. SFP är redo att gå vidare, till exempel genom att utveckla en ungdomsreservering som uppmuntrar företag att anställa och investera. Vi måste också utveckla läroavtalsutbildningen, sänka trösklarna för företag att anställa och se över beskattningen.

 

Ärade talman,

vi i SFP vill uppmana näringslivet att våga. Våga investera, våga utveckla, våga tro på Finland igen. Staten och kommunerna gör sitt, men utan ett starkt, modigt och framtidsinriktat näringsliv kommer inga politiska beslut att räcka till.

 

Tack

Statsrådets kulturpolitiska redogörelse

Gruppanförande, 9.10.2025,ledamot Sandra Bergqvist

Läs föregående artikel