– Vi vet att vargarna också i våra regioner har kommit för nära inpå både människor och boskap. EU-reglerna ändras nu så att medlemsländerna får mera flexibilitet att tillåta jakt på varg – vilket betyder att Finland bättre kan möjliggöra jakt för att minska problemen som de skapar, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).
Europaparlamentet godkände idag i omröstning EU-kommissionens förslag om att sänka vargens skyddsstatus enligt EU:s habitatdirektiv från ”strikt skyddad” till ”skyddad”.
– Beslutet som vi fattade idag i Europaparlamentet är mycket viktigt. Det ger Finland och övriga medlemsländer större flexibilitet i förvaltningen av sina vargpopulationer, samtidigt som målet om en gynnsam bevarandestatus för varg bibehålls, fortsätter Henriksson.
Kommissionens förslag föregicks av en förändring av vargens skyddsstatus i Bernkonventionen. Bakgrunden till ändringen är vargstammens utveckling. Också i Finland har antalet vargar ökat.
– Vargen kommer fortsättningsvis också vara skyddad i Finland och vi behöver fortfarande se till att ha en gynnsam bevarandestatus. Vi behöver ändå bättre än för närvarande ta den sociala acceptansen i beaktande, avslutar Henriksson.