Helsingfors: Veronica Hertzberg vill bli ordförande för SFP i Helsingfors
– Jag är hedrad av att många bett mig kandidera till posten som ordförande för Svenska folkpartiet i Helsingfors och ställer mig ivrigt till förfogande, säger Hertzberg
– Jag är hedrad av att många bett mig kandidera till posten som ordförande för Svenska folkpartiet i Helsingfors och ställer mig ivrigt till förfogande, säger Hertzberg
Regeringen presenterade i maj ändringar i utlänningslagen. Bland annat ska en person inte längre på basis av humanitärt skydd kunna få uppehållstillstånd.
Regeringens europapolitik måste vara trovärdig. Det efterlyste partiordförande Anna-Maja Henriksson (SFP) i Svenska riksdagsgruppens anförande i riksdagens Brexit-debatt på fredagen.
Önskan från Storbritanniens folk om att lämna EU har medfört stora ekonomiska konsekvenser för både Storbritannien och Europa. Riksdagsledamot Eva Biaudet påminner att tongångarna i diskussionen kring Brexit kan ha ännu allvarligare konsekvenser.
Det är fortfarande helt öppet hur de språkliga rättigheterna ska garanteras i samband med vårdreformen.
Enligt media konstaterade utrikesminister Timo Soini på ett infotillfälle idag morse att han välkomnar medborgarinitiativet om en folkomröstning kring Finlands medlemskap i Europeiska Unionen.
Europaparlamentet samlades idag tisdag till ett extrainsatt plenum för att diskutera följderna av torsdagens folkomröstning om Storbritanniens EU-medlemskap.
De nordiska EU-länderna behöver ta ett större gemensamt ledarskap i EU nu efter Brexit, säger Mats Löfström, Svenska riksdagsgruppens andra vice ordförande.
Emot de sista opinionsundersökningarna – och förhoppningarna – har Storbritannien röstat för ett utträde ur EU. Ingen vet vad det innebär men en sak är säker: det innebär mer än utmaningar, det innebär stora problem.
Finlands linje i frågan om Storbritanniens EU-medlemskap har varit otydlig.