Biaudet: Kvinnornas andel borde vara 50 procent
Trots att Finland var först i världen med att göra kvinnor politiskt valbara dröjde mer än 50 år innan andelen kvinnor i riksdagen översteg 10 procent.
Trots att Finland var först i världen med att göra kvinnor politiskt valbara dröjde mer än 50 år innan andelen kvinnor i riksdagen översteg 10 procent.
För drygt två månader sedan demonstrerade över 5 000 bönder och över 600 traktorer på Senatstorget. Då gav såväl statsministern, finansministern som jord- och skogsbruksministern ett entydigt budskap; regeringen lyssnar på bönderna.
Inom de närmaste åren kommer Finland med stor sannolikhet att ta ställning till NATO. I samband med det har diskussionen om en möjlig folkomröstning tagit fart. Riksdagledamot Anders Adlercreutz tycker inte att en folkomröstning är rätt väg.
Helsingfors får en stark och livskraftig svenskspråkig servicehelhet för småbarnsfostran, den grundläggande utbildningen, gymnasieutbildningen och Arbis.
Kriterierna för närståendevårdarnas ersättning varierar mellan kommunerna. Ett mer rättvist system behövs, säger Svenska riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson.
SFP:s vice ordförande, rektor Nicke Wulff ställer upp för omval under partidagen i Åbo.
– Jag är glad och hedrad för att många bett mig kandidera till posten som Svenska folkpartiets vice ordförande. Uppdraget som vice ordförande har länge intresserat mig, och därför ställer jag mig gärna till förfogande för posten.
I veckan presenterade Europaparlamentets tillfälliga specialutskott för skattebeslut ett första utkast till rapport.
Riksdagsledamot Stefan Wallin hoppas på konkreta förslag i ärendet om att få ändra en fritidsbostad till boende för permanent bruk.
Det första världstoppmötet om humanitärt bistånd avslutades igår. Mötet ordnades under FN:s ledning i Istanbul. Från Finland deltog statsminister Juha Sipilä samt ministrarna Lenita Toivakka och Hanna Mäntylä.