Henriksson: Varför prioriteras inte skyddshemmen?
Vi kan göra mera för kvinnor som fallit offer för våld – bara viljan finns! Regeringen prioriterar inte satsningar på hjälp till våldsoffer.
Vi kan göra mera för kvinnor som fallit offer för våld – bara viljan finns! Regeringen prioriterar inte satsningar på hjälp till våldsoffer.
Det är inte rättvist att företagarna står för notan när riktningen ändrar vart fjärde år, säger Anders Adlercreutz.
Grundlagen har än en gång ställt till med problem för regeringen.
”Om vi ställer upp ett mål – och det har vi gjort – måste vi också fatta de delbeslut som krävs för att vi skall nå målet. Allt annat är självbedrägeri”
Genom att förvränga grundlagsutskottets uttalanden går regeringen in på en farlig väg.
Ordförande för Svenska folkpartiet i Österbotten Sven Jerkku är oroad över att lagförslaget om jourreformen och sjukhusnätet har visat sig ha allvarliga felaktigheter i sina motiveringar.
Också ur språklig synvinkel är det viktigt att civiltjänstgöringscentralen som betjänar hela landet finns kvar på en ort där tillgången till tvåspråkig personal är tryggad, säger riksdagsledamot Mikaela Nylander.
Förordningsutkastet om avgiftsbelagda färjor är en hopplös idé och måste tas tillbaka, säger riksdagsledamöterna Wallin och Nylander.
Den av miljöminister Tiilikainen tillsatta skarvarbetsgruppen gav sin slutrapport den 6 april 2016. I slutrapporten ingår flera åtgärdsförslag vars syfte är att minska på den skada som skarven förorsakar.
Regeringen har svarat på riksdagsledamot Stefan Wallins skriftliga spörsmål om det starka folkliga stödet för legaliserad dödshjälp och vilka åtgärder regeringen tänker vidta för att lagstifta om eutanasi i Finland.